2 Ocak 2010 Cumartesi

Yılbaşı pastası :)

İşte işten güçten zaman bulamayıp 31 Aralık sabahı saat 5:30 kalkıp işe gitmeden yaptığım yılbaşı pastamız :)
Akşam yemekte kardeşim ve eşi bizimle olacaklardı. Ben de günlerdir bu pastayı yapmak için planlar kuruyordum. ama son günler bir koşturma bir kargaşa ancak 31'i sabahı fırsat buldum. Bu arada yataktan kalkmadan epey bir mücadele ettim kendimle uyku da ağır basıyordu ne de olsa o saatte :) Ama sonunda mutfak sevgisi uykuyu ezdi geçti... Ve sonuç huzurlarınızda:

Tabii ki o saatte gene malzemelerimi hazır kullandım. Bu aralar kekini kremasını kendim hazırlayacağım pastalara vakit ayıramıyorum. Kısaca tarif vereyim.

Malzemelerim:
*2 adet UNO 2 katlı hazır pasta keki
3 katlı olanlarla 2 katlı olanların yüksekliği aynı ben de daha yüksek pasta yapmayı sevdiğim ve kekler böyle daha kalın olduğu için 2 katlı keklerden 3 parça kullanıyorum. Kalan tek katı da buzluğa başka projeler için atıyorum :)
*Süt (hazır krema, kremşanti ve keke sürmek için)
*Şeker 1-2 küp
*1 paket Hazır Dr.Oetker dolgu kreması (vanilyalı kullandım)
*1 paket krem şanti
*Tuzsuz soyulmuş şamfıstık (pasta için satılanlardan)(Fındık da olabilir)
*Bonibon, pasta süs şekerleri
*Dr.Oetker glazür sosu (ilk defa kullandım çok güzel, bu sefer çift renkli olanını aldım)
*2 adet muzDüzgün fotoğrafı alana kadar bu parmakla epey uğraştım laf aramızda :)
Neyse ben anlatmaya devam edeyim :)

Önce keki (3 katı üstüste koyup)kenarlarından çam ağacı şekli vererek kestim. Sonra biraz ısıtıp içine az şeker ve acıbadem şurubu kattığım sütle birinci katı ıslattım. tarifine göre hazırladığım vanilyalı dolgu kremasını sürdüm. Muzları yerleştirdim. 2.kat kekide sütle ıslatıp üzerine yerleştirdim. Kalan vanilyalı kremaya rondoda çektiğim şamfıstıklardan 2 yemek kaşığı karıştırıp kekin üzerine sürdüm. Üzerine de glazür sostan döktüm. 3.kat kekide sütle ıslatıp en üste kapadım. Pastanın üzerini ve kenarlarını kremşanti ile kapladım. Düzgün olması için uğraşmadım amacım kar gibi görünmesini sağlamaktı. Sonra kalan çekilmiş şamfıstıkları ile pastanın üzerini kapladım. Ağacın gövdesi için glazür sosun kahverengi olanını kaşıkla alıp döktüm. Sonra kremşanti ile kar izleri yaptım. Şeker süslerini servisten hemen önce yaptım. !!!!burası çok önemli şeker süsleri erken yaparsanız kremanın ve dolabın nemiyle şekerlerin boyası akıyor, kötü bir görüntü oluyor. Mutlaka sona bırakın :)!!!!
Sonra da afiyetle yedik ve ben tabii gene kesik halinin resmini çekmeyi unutttum :) Çok hafif ve lezzetli oldu kesinlikle tavsiye ederim. Afiyet olsun size de :)

4 yorum:

poh poh perisi dedi ki...

süper görünüyor ama beni hiç bir güç sabahın o saatinde pasta yapmak için kaldıramazdı valla çok takdir ettim :)

BirSen dedi ki...

Pasta harika görünüyor!!:)Ellerine saglik canim.

stylebyDemLin dedi ki...

pasta süperrrr !!! ellerine sağlık canım... bende ödülün var :)

http://stylebydemlin.blogspot.com/2010/01/gun-isgg-odulum.html

Syhn dedi ki...

çok şeekeeer!